Aktualności
Po 10 miesiącach wytężonej pracy nadszedł dzień zakończenia Roku Szkolnego 2024/2025.
Był to czas bardzo pracowity, ale zarazem też niezwykle owocny – nasi uczniowie zdobywali cenną wiedzę i nowe umiejętności, równocześnie rozwijając swoje pasje, talenty i działając na rzecz innych ludzi.
27 czerwca 2025r., społeczność uczniowska zebrała się po raz ostatni w tym roku szkolnym. Ten dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej, którą poprowadził ksiądz Daniel Sałasiński. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Niemcewicza w Neplach aktywnie pomogły kapłanowi w przygotowaniu uroczystej Mszy Świętej za sprawą katechetki Katarzyny Wawryniuk. Po wygłoszeniu homilii ksiądz proboszcz udzielił błogosławieństwa, skierował do uczniów i nauczycieli wakacyjne życzenia oraz przekazał kosz słodyczy na ręce Pana Dyrektora Andrzeja Haponiuka.
Następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły, gdzie przebiegała dalsza część uroczystości. Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością p. Krzysztof Iwaniuk – Wójt Gminy Terespol oraz p. Dyrektor Mariola Borodziuk.
Pan Dyrektor Andrzej Haponiuk, gratulując wszystkim sukcesów, wręczył wyróżnienia, stypendia i nagrody książkowe tym spośród uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i sporcie. Rodzice wyróżnionych uczniów otrzymali Listy Gratulacyjne. Sponsorem nagród książkowych był p. Radosław Sebastianiuk – Radny Powiatu Bialskiego.
Pan Wójt Krzysztof Iwaniuk wręczył nagrodę uczennicy klasy VI, Oliwii Siluk, która uzyskała najwyższą średnią w szkole - 5,58, ufundowaną przez Organ Prowadzący – Gminę Terespol.
Dzień ten zapisze się na kartach historii naszej szkoły. Pani Małgorzata Burcon po 42 latach pracy w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach, na własny wniosek odeszła na emeryturę. Pani Małgosia swoją pracą dała dowód niezwykłego zaangażowania, profesjonalizmu i troski o dobro uczniów. Wychowała wiele pokoleń młodych obywateli. Były kwiaty, podziękowania, życzenia zdrowia i łzy wzruszenia.
Szczególne miejsce w harmonogramie tej uroczystości zajęła klasa ósma, kończąca edukację w naszej szkole. Były wspomnienia chwil spędzonych w murach naszej szkoły,podziękowania oraz życzenia dalszych sukcesów dla naszych Ósmoklasistów. Klasa siódma wręczyła starszym kolegom upominki, natomiast klasa ósma wręczyła kwiaty wszystkim nauczycielom.
- Odsłon: 6
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza”. Celem akcji było zebranie jak największej ilości monet, które zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną – w pieczy zastępczej.
Po zakończeniu zbiórki przystąpiliśmy do liczenia monet. Łącznie zebraliśmy 914,78 zł. Najwięcej zebrała klasa IV, której uczniowie wykazali się szczególną inicjatywą i solidarnością. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za aktywny udział w tej szlachetnej inicjatywie. Akcję przeprowadzał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Grzegorzem Puczką.
- Odsłon: 105
Dnia 27.05.2025 r. uczniowie z klas 0 – VIII oraz mamy p. Paulina Krzyżanowska i p. Elwira Iwaniuk z opiekunami p. Danielem Krakowiakiem i p. Grażyną Oleszczuk – Szabluk wyjechali na wycieczkę szkolną do Kazimierza Dolnego.
Wycieczka wyruszyła busem o godz. 6.00, po przybyciu do Kazimierza Dolnego odbył się przejazd EkoBusikami do Korzeniowego Dołu. W trakcie przejazdu uczestnicy zobaczyli najciekawsze zabytki Kazimierza Dolnego, następnie spacerowali wąwozem Korzeniowy Dół. Następnym punktem w programie wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Uczestnicy skierowali się na obiad, a po smacznym posiłku mili czas na zakup pamiątek. Następnie grupa udała się na warsztaty lepienia koguta w Muzeum Koguta, gdzie dowiedzieli się o bogatym dziedzictwie kulinarnym Kazimierza.
Z bogatym bagażem doświadczeń grupa wyruszyła w drogę powrotną do Nepli, docierając bezpiecznie i w miłej atmosferze.
- Odsłon: 124
22 maja 2025 r. uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do Białej Podlaskiej.
Była to wycieczka inna niż zazwyczaj, ponieważ dzieci jechały pociągiem. Jednym z celów wycieczki było zapoznanie dzieci ze środkiem transportu jakim jest pociąg, zwiedzenie Dworca Kolejowego oraz poznanie pracy maszynisty i konduktora. Dla większości dzieci, była to pierwsza przejażdżka pociągiem, więc emocji i wrażeń nie brakowało.
Z Dworca Kolejowego w Białej Podlaskiej uczniowie spacerkiem, oczywiście zgodnie ze wszystkimi zasadami ruchu, dotarli do Multikina, gdzie wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Moja Pierwsza Wizyta w Kinie”, skierowanym głównie do przedszkolaków i uczniów klas I-III, mającym na celu zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem kina, zasadami zachowania podczas seansów oraz wprowadzenie ich w świat kultury audiowizualnej.
W ramach tego programu dzieci mogły obejrzeć salę kinową, kabinę projekcyjną, kasę biletową, a nawet proces produkcji popcornu i napojów gazowanych. Obejrzały krótki film wyjaśniający zasady zachowania się w kinie, pokazujący, jak powinno się zachowywać, aby seans był przyjemny dla wszystkich. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film „Kayara Niepokonana” na dużym ekranie.
„Kayara Niepokonana” to pełna przygód i wzruszeń historia, która rzuca wyzwanie tradycjom i pokazuje jak wbrew wszelkim przeciwnościom realizować swoje marzenia. To animowana opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych cywilizacji Ameryki Południowej. Gdy legendarnemu państwu Inków zagraża niebezpieczeństwo… pomóc może tylko ona – niezwykle dzielna dziewczyna Kayara!.
Po projekcji filmu dzieci były bardzo zadowolone. Z uśmiechem na ustach udały się w dalszą drogę.
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Parku Radziwiłłowskiego. Po drodze uczniowie mieli możliwość zrobić zdjęcie przy rzeźbach przedstawiających sławnych ludzi z naszego regionu: Józefa Ignacego Kraszewskiego, Romana Kłosowskiego, Bogusława Kaczyńskiego. W Parku dzieci podziwiały Zespół Pałacowy, odnowiony stary dziedziniec zamkowy, alejki, krzewy i fontannę. Wiele radości i odrobię dreszczyku emocji sprawiła dzieciom zabawa w labiryncie.
Zabawy nigdy zbyt wiele, dlatego w drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze park edukacyjny „Małpi Gaj” przeznaczony do rekreacji i rozrywki dla dzieci i młodzieży.
- Odsłon: 135
W dniach 22.05 – 23.05 2025 r. uczniowie klas 4–8 naszej szkoły wzięli udział w dwudniowej wycieczce edukacyjno - krajoznawczej Zamość – Krasnobród – Zwierzyniec. Celem wyjazdu było poznanie zabytków kultury, historii regionu oraz piękna przyrody Roztocza. Wycieczka była świetną okazją do integracji, zdobywania wiedzy w praktyce i obcowania z przyrodą.
Pierwszym punktem wycieczki był Zwierzyniec - „stolica” Roztocza Środkowego, siedziby dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego, miejsca gdzie goście Jana Zamoyskiego polowali na zwierzynę w gęstych kniejach. Spacerowaliśmy po miasteczku – ogrodzie podczas którego zobaczyliśmy założenie pałacowo – parkowe Zwierzyńczyk, Browar Ordynacki (z zewnątrz), budynki dawnego Zarządu Ordynacji, barokowy kościół na wodzie p.w. św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, wybudowany w miejscu gdzie niegdyś stała „świątynia dumania” Marysieńki, żony III ordynata Jana „Sobiepana”, a następnie króla Jana III Sobieskiego.
Następnie przeszliśmy ścieżką spacerową w Roztoczańskim Parku Narodowym przez obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra, gdzie uczestnicy wycieczki mogli podziwiać pomnikowe drzewa i rzadką roślinność w lesie o charakterze puszczy pierwotnej. Następnie zeszliśmy do wioski Sochy spacyfikowanej podczas II wojny światowej i zobaczyliśmy miejscowy cmentarz wojenny.
Kolejnym punktem był Krasnobród - miasto uzdrowisko leżące w otoczeniu wzgórz i lasów Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Zwiedziliśmy kamieniołom położony przy zalewie. Stanowi on wyjątkową atrakcję dla miłośników geologii. W skałach zachowały się liczne odciski flory i fauny datowanej na wiele milionów lat. Weszliśmy również na wieżę widokową znajdująca się na wysokości ok. 300 m n.p.m. Jest to świetny punkt widokowy, pozwalający podziwiać panoramę Krasnobrodu i okolic.
Drugiego dnia zwiedziliśmy Zamość - XVI - wieczny Rynek Wielki, zabytkowe Kamienice ormiańskie, Katedrę, Ratusz, kościół Franciszkanów, renesansową synagogę, pomnik - głaz pamiątkowy Dzieci Zamojszczyzny. Przeszliśmy trasą turystyczną Bastionu VII - jednym z siedmiu ziemnych nasypów fortyfikacyjnych bastionowej twierdzy Zamość i najpoważniejszym punktem obrony twierdzy. Na koniec byliśmy świadkami wystrzału z armaty.
Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i inspiracji. Opiekunami wycieczki byli p. Katarzyna Wawryniuk oraz p. Grzegorz Puczka.
- Odsłon: 131